Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27
27/02/2024 Školní kolo recitační soutěže
28 29 1 2 3
4
Jarní prázdniny
5
Jarní prázdniny
6
Jarní prázdniny
7
Jarní prázdniny
8
Jarní prázdniny
9
Jarní prázdniny
10
Jarní prázdniny
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21
Velikonoční tvořivé odpoledne 21.3.2024
22 23 24
25 26
Výlet do Pevnosti poznání 26.3.2024
27 28 29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Vyjádření stávkového výboru ZŠ Hněvotín k jednodenní stávce dne 27. 11. 2023

Vyjádření stávkového výboru ZŠ Hněvotín k jednodenní stávce dne 27. 11. 2023Datum konání:
27.11.2023

Vážení žáci a rodiče, naši spoluobčané!


Na naší základní škole jsme se rozhodli připojit ke stávce, kterou vyhlašuje a organizuje Českomoravský odborový svaz pracovníků školství.
Zamýšlené kroky vlády v oblasti školství vnímáme jako opatření ohrožující kvalitu vzdělání.


Zatím se zdá, že chystané změny se naší školy dotknou spíše minimálně - pokud tedy ignorujeme platovou nejistotu zejména nepedagogických zaměstnanců – kuchařek, uklízeček, školníků a především snížení počtu asistentů. Nemůžeme přehlédnout fakt, že tito školní zaměstnanci jsou pro chod školy nepostradatelní.


Jsme si velmi dobře vědomi toho, jak skvěle funguje spolupráce školy s naší obcí, zřizovatelem. Z této podpory plyne vybavenost školy, financování kroužků, plánovaná rekonstrukce školy (nová tělocvična, odborné učebny, prostor pro školní družinu) a další. Takovou výhodu mnohé školy nemají.
Naše stávka je tedy vyjádření podpory školám, které budou nejvíce postiženy. Vystupujeme z role oběti, do které nás stát svojí nekoncepční politikou staví. Nejsme lhostejní. V našem případě se jedná tedy o podpůrné symbolické gesto.


Nezavíráme oči nad celostátní situací ve školství. Naše práce je naše zodpovědnost. Připojení ke stávce nemá být chápáno jako trest pro Vás. Nebereme si Vaše děti jako rukojmí. Projevujeme nesouhlas se stávající situací, vzdáváme se na den platu a za to chceme, aby si vláda uvědomila, že nám na naší práci a budoucnosti dětí opravdu záleží.


Jakým vzorem jsme pro naše žáky, Vaše děti? Schopnost postavit se za sebe a za druhé je pro nás hodnotou – právem i povinností.


Není to, že bychom nedokázali pochopit současnou ekonomickou situaci. Právě proto je třeba přemýšlet, kde ušetřit. Ve školství nevytváříme dluh. Vzdělání je hodnota. Osvícení panovníci to věděli. Vytváříme investici do budoucnosti.


Chceme pro naše žáky bezpečné a podnětné prostředí, i nadále fungující zázemí s kvalifikovanými učiteli a asistenty. Když už ne vylepšování, tak alespoň zachování takových podmínek, za kterých bude možné dále vzdělávat budoucí generace.


Den, kdy nebude probíhat výuka, si možná Vaše děti a naši žáci zapamatují jako den, kdy jsme se postavili za jejich vzdělání.


Přesto, že se v pondělí 27. 11. 2023 s Vašimi dětmi, tedy ve škole nesetkáme, budeme se na Vás těšit na dříve naplánovaných konzultačních schůzkách od 16:30.


Děkujeme za Vaše pochopení a případnou podporu.

Pokud chcete vyjádřit podporu našemu školství, je možné podepsat Otevřený dopis zástupců škol proti drastickým škrtům ve školství (určeno panu prezidentovi, vládě, poslancům, senátorům):
https://www.petice.com/oteveny_dopis_zastupc_kol_proti_drastickym_krtm_ve_kolstvi

 

Úřední dokument k zobrazení zobrazíte kliknutím sem.